Tüketicileri Aldatanların Cezası Büyük Olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Tüketici Kanunun’da televizyon ve gazetelerde tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapanlara uygulanacak ceza tutarının 91 bin 370 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Bakan Yazıcı, “Tüketicileri aldatanların cezası büyük olacak. Tüketicilerimizi aldatanlara asla taviz vermeyeceğiz'' dedi.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlere uygulanan idari para cezalarının yeni yıldan itibaren yüzde 3,93 oranında artırıldığı vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, buna göre; satıcıların, tüketici ile müzakere etmeden, tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan koşullara sözleşmede yer vermeleri halinde 149 lira idari para cezası ödeyeceklerini ifade etti.

Bakan Yazıcı; satışa sunulan ayıplı malların ya da ambalajlarının üzerine, ''özürlüdür'' ibaresi yazmayan, tüketici sözleşmelerini 12 punto ve koyu siyah harflerle düzenlemeyen; taksitli satış, devre tatil, paket turu sözleşmelerine aykırı hareket eden firma ve satıcıların 302 lira para cezası ödeyeceklerini söyledi.

Kampanyalarda satış ve teslim tarihi ile ilgili bilgileri tüketiciye sunmayan ve kapıdan satışlarda kurallara aykırı edenlerin de 759 lira ceza ödeyeceklerini belirten Bakan Yazıcı,  “Tüketicinin kullanımına sunulan mal ve hizmetlerin kişi beden ve ruh sağlığı ile çevreye zararlı veya tehlikeli olması durumunda, bu malların emniyetle kullanılabilmesi için üzerine veya kullanım kılavuzlarına, bu durumla ilgili açıklayıcı bilgi ve uyarıları, açıkça görülecek ve okunacak şekilde koymayan üretici, imalatçı veya ithalatçılara 3 bin 43 lira; satıcılara ise 606 lira ceza kesilecek” dedi.

İlgili bakanlıklar tarafından belirlenen kurallara aykırı olarak tüketiciye mal ve hizmet sunanlara 7 bin 612 lira ceza verileceğini vurgulayan Yazıcı,
Kitap, dergi, ansiklopedi, afiş, bayrak, poster, sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk gibi kültürel ürünler dışında mal ya da hizmetin taahhüdü ve dağıtımını yapan süreli yayın kuruluşlarına 15 bin 226 lira ceza verileceğini kaydetti.
Televizyon ve gazetelerde tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapanlara uygulanacak ceza tutarı hakkında bilgi veren Yazıcı, “Tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici reklam ve ilanlar ile örtülü reklam yapanlara 91 bin 370 lira ceza uygulanacak” diye konuştu.
Bakan Yazıcı, Bakanlık’tan izin almadan kampanyalı satış yapanların ise 121 bin 826 lira ceza ödeyeceğini ifade etti.

"Denetimleri yoğunlaştırdık"

Tüketicilerin haklarını korumak amacıyla son yıllarda denetimleri yoğunlaştırdıklarını belirten Bakan Yazıcı, AB direktiflerine tam uyumun sağlanması ve uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla hazırladıkları Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 28 Mayıs 2014’te de yürürlüğe gireceğini anımsattı. Yazıcı, bu sayede Türk tüketicisinin çağdaş ülkelerdeki tüketicilerle aynı haklara sahip olacaklarını vurguladı.
Bugün her il ve ilçede en az bir tane olmak üzere toplam 975 tüketici sorunları hakem heyetinin faaliyet gösterdiğini belirten Yazıcı,  tüketicinin korunması ile ilgili kuralların, sadece tüketiciyi değil, ülke ekonomisini de koruduğunu kaydetti.
Tüketicilerin bilinçlendirilmesinin önemine işaret eden Yazıcı, "Tüketicilerin korunmasının en iyi yolu, onları sahip oldukları yasal haklar konusunda bilinçlendirmek, haklarını aramaları konusunda teşvik etmek ve yönlendirmektir. Zira hak arandıkça haksızlıklar azalacaktır. Bizler de bakanlık olarak tüketicilerimizi aldatanlara asla taviz vermeyeceğiz'' dedi.

Tüketicinin korunması yönünde Bakanlığının yürüttüğü çok sayıda faaliyet bulunduğunu dile getiren Yazıcı, tüm önlemlere rağmen mağdur olan tüketicilerin tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerine başvurabileceklerini söyledi.