Ticaret İl Müdürlüğümüz Haksız Ticari Uygulamalar ve Fiyat Etiketi Denetimlerine Devam Ediyor

Ticaret İl Müdürlüğümüz Haksız Ticari Uygulamalar ve Fiyat Etiketi Denetimlerine Devam Ediyor 
 

Nevşehir Ticaret İl Müdürlüğü olarak düzenli olarak yaptığımız denetimlerde bu kez 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminin başında, velilerimizin öğrencileri için şu günlerde alışverişte yoğunluk gösterdiği kırtasiye malzemelerini denetledik. 

Denetimi yapılan ürünlerde özellikle CE ve N71 sertifikalarına uygunluk denetlenerek,  satıcılara da bu konularda bilgilendirme yapıldı. 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmelikleri kapsamında yapılan denetimlerde, çocuklarımıza ve gençlerimize daha sağlıklı ve güvenli ürünler sunulması,Tüketicinin korunması ve de güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmeleri amaçlanmaktadır. 


Tüketicilerin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken hususlar:

Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış, hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir.
Çocukların kullandığı ürünlerde daha dikkatli olunması gerekir.
Kırtasiye ürününü seçerken üretici veya ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Merdiven altı diye tabir edilen markası, modeli belli olmayan üreticisi, ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir. Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde, 'EN 71 standardına uygundur' ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.
Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır. Oyuncak şeklinde olan kırtasiye ürünlerinde 'CE' işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.